Nowości  Mechanizacja rolnictwa    
 


Mechanizacja rolnictwa > Zetor na plusie w 2012 roku

2013-02-10 Zetor na plusie w 2012 roku

Rok 2012 zakończył się dla czeskiego producenta ciągników Zetor wyjątkowym sukcesem.

Zgodnie z opublikowanymi wynikami finansowymi ten producent maszyn rolniczych niemal 1,5 zwiększył zysk. Skonsolidowany zysk Grupy Zetor wyniósł 284 milionów koron czeskich, liczony przed potrąceniem podatków. Tak wynika ze wstępnego nieaudytowanego sprawozdania finansowego. W 2012 roku nastąpił wzrost o około 140% w porównaniu z 2011 rokiem, w którym zyski osiągnęły poziom 118 milionów koron czeskich.

Według władz spółki w 2012 roku udało się utrzymać sprzyjający rozwój z lat poprzednich, szczególnie dzięki wzrastającym obrotom, na które pozytywny wpływ miało wejście na rynek nowego modelu Zetor Forterra HSX oraz dobre wyniki sprzedaży w segmencie tradycyjnych modeli traktorów i części zamiennych.


Zetor Forterra HSX (grafika: Zetor)

"W 2012 roku odnotowaliśmy wyraźną poprawę wszystkich kluczowych wskaźników. Skonsolidowane obroty Grupy Zetor osiągnęły poziom 4,4 miliardów koron, co w porównaniu z 2011 rokiem oznaczało wzrost o ponad 800 milionów koron, czyli o prawie 24%. Wskaźnik wytwarzania operacyjnych przepływów finansowych (EBITDA), wzrósł o ponad 200 milionów korondo wartości 541 milionów CZK a skonsolidowany zysk z obrotów przed potrąceniem podatków wynosił 6,5%, przy czym w 2011 roku wynosił 3,5%. Zakładamy, że wyniki ekonomiczne poddane audytowi nie będą się znacząco różniły od wstępnie zakładanych. Na wyniki audytu oczekujemy w połowie miesiąca kwietnia." - powiedział Petr Vesely, dyrektor finansowy Zetor Tractors.

Jeśli chodzi o nowości produktowe, w zeszłym roku dominował model Zetor Forterra HSX, którego seryjna produkcja rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku. Do końca roku zostało wyprodukowanych 405 sztuk wspomnianego modelu, czym zostały zrealizowane wcześniejsze założenia.

Do najważniejszych krajów, do których w 2012 roku podążyły traktory Zetor, należą oprócz tradycyjnych rynków, takich jak: Republika Czeska, Polska, USA, kraje skandynawskie, Litwa, Wielka Brytania, Bułgaria, Algieria, Serbia i Irak. Zagranicę wyeksportowano 92% traktorów Zetor wyprodukowanych w 2012 roku.

Przedstawiciele Grupy Zetor oczekują sprzyjającego rozwoju także w 2013 roku.

"Te założenia potwierdza również dotychczasowe zainteresowanie naszymi traktorami. Głównym triumfatorem tegorocznej sprzedaży powinien być nowy model Zetor Major, który zaprezentowaliśmy w listopadzie zeszłego roku." - powiedział Marian Lipovsky, przedstawiciel dyrektora wykonawczego i dyrektor produkcjiZetor Tractors.

Zetor Major jest kompaktowym traktorem mniejszych rozmiarów opracowanym przede wszystkim z myślą o właścicielach mniejszych lub rodzinnych gospodarstw.

Odznacza się korzystnym stosunkiem cena/moc i nawiązuje do modelu tej samej nazwy, który był w historii marki jednym z najbardziej znanych traktorów. Jego produkcja seryjna rozpocznie się w lutym 2013 roku. Do końca 2013 roku firma zakłada wyprodukowanie około 900 sztuk tego modelu.

Mechanizacja rolnictwa na serwisach społecznościowych: