Nowości  Mechanizacja rolnictwa    
 


Mechanizacja rolnictwa > Prasoowijarki serii 700 w ofercie John Deere w Polsce

2012-06-27 Prasoowijarki serii 700 w ofercie John Deere w Polsce

Prasoowijarki serii 700 są nowością w ofercie John Deere w Polsce. Prasoowijarki oferowane są w 2 modelach: 744, 744 Premium.


(grafika: John Deere)

Prasoowijarki i prasy produkowane są w fabryce koncernu John Deere położonej w miejscowości Arc-les-Gray we Francji.

Średnica beli jaką można uzyskać to 1,25 m do 1,30 m, 1,35 m o szerokości 1,17 m. Prasoowijarki wyposażone są w 17 karbowanych rolek, wyprodukowanych z giętej blachy, z których 4 rolki są specjalnie wzmocnione.

Wszystkie modele posiadają układ automatycznego smarowania łańcuchów, który dozuje olej ciągle w trakcie pracy maszyny. Dozowanie oleju można wyregulować na każdy łańcuch. W opcji/standardzie zastosowana jest przekładnia napędowa o mocy 113kW lub 136kW, dzięki czemu uzyskuje się większy stopień zagęszczenia beli. Wybrane modele posiadają również automatyczny układ smarowania łożysk, ułatwiający obsługę prasoowijarki. Czas podawania smaru i jego dawka mogą być regulowane w trakcie racy za pomocą monitora.

Transport beli z komory prasowania do owijarki odbywa się na stole transportowym. Kiedy komora prasowania otwiera się bela zostaje położona na stole transportowym i za pomocą dwóch prędkości stołu przetransportowana do owijarki. Opatentowane rozwiąznie pozwoliło na wyeliminowanie wyrzutnika beli z komory do owijarki. Łagodny transport beli przenosi mniejsze naprężenia na ramę maszyny oraz poprzez idealne ułożenie beli, za każdym razem zmniejsza zużycie folii, jak również pozwala na pracę w pochyłym terenie.

Prasoowijarki są wyposażone w podbieracz MaxiCut z rotorem i docinaczem. Możliwe jest jego zamówienie z 14 - modele 744 - lub 25 nożami - model 744 Premium. Jako opcję można zamówić wybór ilości noży do pracy odpowiednio 0-7-7-14 lub 0-7-12-13-25. Zamienne stosowanie noży pozwala na regulowanie długości kiszonki jaką chcemy uzyskać. W zależności od modelu prasy wyposażone są w samonastawne lub standardowe koła kupijące podbieracza otaz w rolkę lub tarczę dociskającą pokos. Każdy z powyższych podbieraczy jest szerokości 2,0 lub 2,2 m w zależności od modelu.

Modele serii 700 wyposażone są w standardzie w mechanizm usuwający niedrożności. W nowych prasoowijarkach napęd wsteczyny rotora, z porzednich serii, został zastąpiony opuszczaną podłogą podbieracza. Pozwala ona na szybsze usunięcie niedrożnosci, bez straty plonu. W momencie gdy podłoga jest opuszczona, zwiększony zostaje wlot do komory prasowania, umożliwiając usunięcie blokady.

Modele w standardzie posiadają oplot siatką, oplot sznurkiem jest opcjonalny. System oplotu siatką jest przystosowany do siatki CoverEdge, zachodzącej na krawędzie beli. System oplotu sznurkiem posiada podwójne ramie sznurka. Pojemność materiałów do oplotu to 6 szpul sznurka lub 3 roliki siatki oraz 12 rolek folii do owijania bel. Materiały do oplotu i owijania zapewniają możliwość wyporodukowania ponad 400 bel. Owijanie folią beli odbywa się za pomocą dwóch ramion. Każde ramię posiada czujnik zerwania foli w standardzie. Kiedy taka sytauacja ma miejsce, zawór proporcjonalny 50/50 redukuje prędkość obrotu beli. Ramiona dalej obracajają się ze stałą prędkością kończąc owijanie beli folią. Kążde z ramion posiada czujnik bezpieczeństwa, który zatrzymuje owijanie folią w momencie kontaktu z obcym przedmiotem lub osobą.

Prasoowijarki są wyposażone w monitor GreenStar 1800 zgodny z technologią Isobus. Na monitorze pokazany jest stopień wypełnienia komory oraz transport beli z komory prasowania do sekcji owijającej folią. Za pomocą monitora dokonuje się ustawień wielu elementów prasoowijarki jak oplot, owijanie, diagnostyka oraz spsosób wyładunku beli. John Deere posiada również w swojej ofercie dwa monitory Isobus GreenStar 1800 i 2630, które oprócz sterowania maszyną z godną ze standardem Isobus np. prasoowijarką mogą być wykorzystane do satelitarnych systemów prowadzenia AMS jak również pełnej dokumentacji i transmisji video (monitor 2630).

Wykonywanie czynności prasowania, oplotu, owijania, transportu i wyładunku beli odbywa się automatycznie. Dzieki wykorzystaniu trybu Auto, nawet mało doświadczony operator będzie mógł w pełni wykorzystać maszynę w komfortowy sposób, koncentrując się na zbiorze pokosu. Otwieranie i zamykanie klapy komory prasowania, przeniesienie beli na stół transportowy, a następnie jej owiniecie folią i wyładunek zostaną wykonane za niego automatycznie przez maszynę.

Mechanizacja rolnictwa na serwisach społecznościowych: